Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ušetřit za léky

Zde bych chtěla něco napsat o tzv. generické substituci. Tento nesrozumitelný název znamená možnost záměny léků v lékárně  za jiný lék se stejným složením. Jistě víte, že léků, které obsahují stejnou účinnou látku, je mnohdy velké množství a často se liší právě doplatkem. Co to pro vás znamená?

Pokud máte předepsané léky, na které doplácíte, nebojte se v lékárně zeptat, jestli nejsou jiné (obsahem stejné) léky, které by měly menší nebo žádný doplatek. Naši pacienti jsou často překvapeni, když jim nabídneme k jejich léku jinou variantu - můžou ušetřit i stokoruny!

 

images.jpg

 

V některých případech taková záměna není možná, jedná se většinou o situaci, kdy lék obsahuje kombinaci více složek, ale většinou se dá vybrat nějaká varianta, kde se ušetřit dá.

Jako příklad uvedu

Lokren 98 tbl. - doplatek cca 290 Kč - stejný lék - Betamed 100 tbl. - doplatek cca 150 Kč

Trental 100 tbl - doplatek  cca 145 Kč - stejný lék - Pentomer 100 tbl. - doplatek 0 Kč

Siofor 850 mg 60 tbl. - doplatek cca 54Kč - stejný lék - Metformin  850mg 60 tbl. - doplatek 0Kč

Dalo by se takto pokračovat dále, každý vidí, že se takto opravdu dá hodně ušetřit, hlavně pokud má pacient těch léků více, tak se opravdu může jednat i o úsporu několika stokorun.

 

images1.jpg

Pacienti často nevěří, že se jedná o naprosto stejný lék a často slyšíme, že se nejprve musí zeptat svého lékaře. To však skutečně není nutné, pokud léky obsahují stejnou účinnou látku a stejné množství,  mohou se vzájemně zaměňovat a je zcela na pacientovi, pro kterou variantu se po poradě s lékárníkem rozhodne.

 

Ještě jedna věc se někdy při předepisování receptů v ordinaci přehlíží, a to velikost balení. Může se totiž stát v našem nepřehledném systému výpočtu ceny, že na 3 balení po 30 tabletách se doplácí, třeba i 100 Kč, ale na balení téhož léku po 90 tabletách doplatek není.  Stává se to zřídka, ale občas ano, takže když si budete vybírat léky, zkuste se zeptat, jestli by na větší balení nebyl menší doplatek.  Za zeptání nic nedáte, naopak můžete ušetřit.

Závěrem bych chtěla podotknout, že my v lékárně vlastně tím, že nabídneme pacientovi levnější léky, sami sobě zmenšujeme zisk. To je samozřejmě pravda, ale zájem pacienta je pro nás prvořadý, i kdyby měl být na úkor našeho zisku.